
Ózd Város Önkormányzatának Képviselő-testülete tartott ülést ma délelőtt. Az eseményen Knopp Richárd, az Ózdi Járási Hivatal új vezetője is jelen volt. Elsőként a 2024-2029-es ciklusra vonatkozó gazdasági javaslat került előtérbe. Ez helyi szinten meghatározza mindazokat a célkitűzéseket és feladatokat, amelyek az önkormányzati feladatok ellátását biztosítják, valamint színvonalának javítását szolgálják. Janiczak Dávid polgármester részletesen kifejtette, hogy az önkormányzat nehéz gazdasági helyzetben van. Korlátozottak a lehetőségeik és már az sem ad reményt, hogy az esetlegesen ide érkező cégek iparűzési adója segítséget nyújthat a fejlesztésekben, ezt ugyanis elveszi az állam.
„Az ország szégyene, hogy egy ekkora városnak 2024-ben a mozgástere fejlesztési területeken, kívülről érkező és külön megkötött támogatással együtt forog 100-200 millió körül. Jelenleg Budapesten ennyi a lakások átlagára” – mondta Janiczak Dávid, polgármester.
Azt mondta, igyekeztek leírni a város nehéz helyzetét és megoldási javaslatokat is tettek a jövőre nézve, de a legjelentősebb és legszükségesebb fejlesztések megvalósítására az önkormányzatnak önállóan nincs lehetősége. Csépányi Róbert, a Fidesz-KDNP új frakcióvezetője kérte a dokumentum kijavítását, ugyanis több nyelvtani hibát talált benne. Kiss Sándor, a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság elnöke is felszólalt. Elkeserítőnek találta, hogy olyan körülmények között kell elkészíteni egy gazdasági tervet, amikor egyik napról a másikra bármi megváltozhat. Dr. Almási Csaba, a város jegyzője is kijelentette, hogy a feladatok ellátása nagyban az államtól függ, de minden tőlük telhetőt megtettek a dokumentum elkészítésekor.
„Nem egyszer elmondtam képviselő-testületi ülésen, hogy Ózd Magyarország része, nem egy burok. Szervesen kapcsolódik az országhoz, az államháztartáshoz, valamint jelentős mértékben függ a kormány politikájától” – fogalmazott dr. Almási Csaba, jegyző.
Csák László képviselő azt mondta, az infrastruktúra hiányzik a fejlődéshez, ami az állam feladata lenne. Azt viszont pozitívumként értékelte, hogy a turizmusfejlesztést fontosnak tartja a város. A sportélet fellendítését szorgalmazta többek között az autósélet visszahozásával és a Spartan Race Ózdra invitálásával.
„A legtöbb turista konkrét céllal és tervvel érkezik oda, ahova pihenni megy. Meglátásom szerint érdemes lenne ezért az infrastruktúrát a lehetőségek szerint javítani, kiváltképp a városi stadiont” – hangsúlyozta Csák László, területi képviselő.
A tagok végül elfogadták a gazdasági programot. A Kazincbarcikai Tankerületi Központ intézményátszervezéseket kezdeményezett. Többek között az Árpádba felvehető iskolások létszámát csökkentették, ugyanis már nem a szakiskolai egységgel közösen működik, hanem önálló egységként. Utána egy vételi kérelmet bíráltak el.
„Amennyiben a telekkialakítás során ez a 6900 négyzetméter változik, abban az esetben is természetesen a 2800 Ft/négyzetméter plusz áfa áron fog változni az összeg” – tette hozzá Kiss Sándor, a Pénzügyi és Gazdasági Bizottság elnöke.
Az értékesítés után víziközmű-vagyonelemek selejtezését fogadták el, majd a Távhő, az ÓSÉK és az Ózdinvest 2025. évi üzleti terve került a döntéshozók elé. Utóbbinál Csépányi Róbert egy javaslattal élt. Használt járműpiac elindítását szorgalmazta.
„Ez nemcsak az autóról szól, hanem a roller, a kerékpár, a robogó, a nagy motor, a teherautó, az utánfutó és nem akarok mindent felsorolni. Indítsunk egy ilyen piacot. Ez nyilván bevételt fog generálni az Ózdinvest Kft.-nek, de ettől sokkal több hozadéka lesz véleményem szerint, mert ez egy iszonyatosan jó kikapcsolódás családok részére is” – mondta Csépányi Róbert, a Fidesz-KDNP frakcióvezetője.
A polgármester úgy vélte, jó az ötlet. Kérte a szakembereket, hogy vizsgálják meg a lehetőségeket. Több alapítvány kért támogatást, így számos képviselő adott a keretéből iskolák alapítványának és egy óvodának is. Az ülés végén a nemzetiségi önkormányzatokkal megkötött együttműködési megállapodásokról döntöttek. A tagok végül minden napirendi pontot elfogadtak.












