
Elfogadás, család, bizalom. Pozitív töltetű szavak kerültek a kavicsokra. A II. János Pál Katolikus Általános Iskolába érkező vendégek mindegyike kapott egyet. A Cigánypasztorációs Pedagógiai Műhely három évvel ezelőtt indult el az egyházmegyében. Az ötödik találkozójukat Ózdon tartották.
„Egy kicsit ezt ilyen műhelymunkának gondoljuk, tehát egy olyan lehetőségnek, ahol egy kicsit közelebb tudnak egymáshoz kerülni a pedagógusok, a vezetők és tudnak beszélgetni a sikereikről, a kudarcaikról, hogy lehet elindulni, mi az, ami esetleg könnyebben, mi az ami nehezebben megy ezen a területen” – mondta dr. Németh Zoltánné, az Egri Főegyházmegye cigánypasztorációs koordinátora.
Koós Ede, az Egri Főegyházmegye cigánypasztorációs referense köszöntötte az embereket. Az arlói származású egyházfő felelevenítette a roma himnusz első sorát, amely úgy szól magyarra fordítva, hogy „mentem, mentem a romáknak a nehéz útján”. Kifejtette, hogy a mai napig nemcsak virággal, hanem tövisekkel is tarkított útjuk van, ami azonban nem járhatatlan.
„Egy pillanatig sem lehet abba a kételybe beleesni, hogy meg kellene állni, nincs ennek semmi értelme és így tovább. Pont ellenkezőleg. Hogyha hátratekintünk, mert valamennyire azért csak vissza kell nézni, a megtett út, a közösen elért eredmények, gyümölcsök arra biztatnak minket, hogy ezen az úton, csak így tovább” – fogalmazott Koós Ede, az Egri Főegyházmegye cigánypasztorációs referense.
Az eseményre az egész egyházkerületből, azaz három megye, huszonhat intézményéből érkeztek pedagógusok. Ők mind olyan iskolában, vagy óvodában dolgoznak, amelyekben magas a roma tanulók aránya. Az ózdi diákok egy zenés, verses műsorral készültek a vendégeknek. A produkciójukat egy rövid színdarabbal koronázták meg.
Kocska Ágnes, az iskola igazgatója bemutatta az intézményt és az ott végzett munkát. Két történetet is megosztott a mindennapjaikból.
„Ekkor éreztük először azt a törődést, odafigyelést, amit azóta is nap mint nap tapasztalunk, hogy a kis, vidéki, cigány iskola ugyanolyan fontos a főegyházmegyének, mint bármelyik más iskolája” – emelte ki Kocska Ágnes, a II. János Pál Katolikus Általános Iskola és Óvoda igazgatója.
Vendégelőadás is színesítette a programot. A cigánypasztoráció a roma közösségek célirányos lelki gondozása. A legfontosabb eleme a hit terjesztése, de emellett fontos a cigányság hátrányos helyzetű csoportjainak társadalmi felzárkóztatása.


















