Ózd Város hivatalos cimere
Hírek » Közlekedés » Nem csak a látásra, a láthatóságra is oda kell figyelni az utakon ősszel
Egy kerékpáros és egy gyalogos halad át a zebrán az őszi napsütésben.

Nem csak a látásra, a láthatóságra is oda kell figyelni az utakon ősszel

Olvasási idő: perc

Ködös reggelre ébredtünk Ózdon. A novemberi időjárástól nem idegen a nyirkos, párás levegő, amely a közlekedésre is rányomja a bélyegét. A köd a melegebb időben még hamar felszáll, délelőtt már sütött a nap, ami hamis biztonságérzetet kelthet a sofőrökben. Az utak nem száradtak fel teljesen, és a látási viszonyok sem ugyanolyanok már, mint akár egy hónappal ezelőtt. Az autósoknak nemcsak egymásra, hanem a gyalogosokra is jobban oda kell figyelniük.

„Az Ózdi Rendőrkapitányság felhívja a lakosság figyelmét a megváltozott látási viszonyokra. Tudjuk, hogy hamarabb sötétedik, és később van világos, így hogyha gyalogátkelőhelyhez közeledünk, mindenképpen fékezzünk, a KRESZ szabályait betartva, azt óvatosan közelítsük meg, ugyanis a féktávunk megnő. Ebben a nyálkás, vizes, csúszós időben pedig még a gumiabroncsunk minőségét és milyenségét is válasszuk meg” – hangsúlyozta Kiss Tamás, az Ózdi Rendőrkapitányság hivatalvezetője.

Nem csak a gumiabroncsra, a jármű világítására is gondot kell fordítani. Minden elindulás előtt ellenőrizni kell az izzókat, hiszen ködben sokat számít, hogy már messziről észrevesszük-e a másikat, vagy csak az utolsó pillanatban. A gyalogosoknak is érdemes fényvisszaverő csíkkal ellátott ruházatot viselni, hiszen így már messziről látszik az is, ha csak megközelítik a zebrát.

„A KRESZ-ben mindenkinek le van írva a meggyőződési kötelezettség. Például a gyalogosnak is van egy meggyőződési kötelezettsége, mielőtt lelép a gyalogátkelőhelyre, de odaér, és azzal a lendülettel ő már lép is le. Oké, hogy neki elsőbbsége van, de a másik járműnek féktávolsága. Tehát a fizikát nem lehet becsapni, az akkor is el fogja ütni, hogyha neki van elsőbbsége, de féktávolságon belül lépett le. Tehát nagyon-nagyon kéne, hogy megálljon, jobbra-balra szétnézzen, esetleg átgondolja azt is, hogy érdemes-e neki most mindenáron megállásra kényszeríteni azt a kisebb-nagyobb járművet” – mondta Miksztai Zoltán, a Miksztai Autós-Motoros Iskola iskolavezetője.

A köd mellett a levelek is okozhatnak gondot. Ha fák alatt parkolunk, elindulás előtt le kell takarítanunk az autót, hiszen a menet közben a szélvédőre tapadt falevelek zavarják a kilátást, így könnyen balesetveszélyes szituációban találhatjuk magunkat. A fákról lehulló lombozat rátapadhat az aszfaltra is. Ha ilyen úton járunk, jól kell megválasztanunk a sebességünket, haladjunk inkább lassabban, hiszen jócskán megnő a féktávolság, és a csúszós úton könnyen irányíthatatlanná válik a jármű.

Legfrissebbek

Szennai helyszín

Egytálétel-program, segítség a rászorulóknak

Megkezdődött az igények felmérése az induló egytálétel-programhoz Ózdon. Hódoscsépányon az óvoda melletti épületben várták tegnap azokat, akik személyesen szerették volna leadni jelentkezésüket a szolgáltatásra. Itt is és Táblában is közel…
Read more
A kamionmosó épülete már célegyenesben.

Célegyenesben a kamionparkoló kialakítása

Három héttel ezelőtt még csak félig állt a kamionmosó épülete, a villanyoszlopok a földön feküdtek, a portaépületnek pedig nyoma sem volt. Azóta azonban látványos előrelépés történt a kamionparkoló építésénél. Ma…
Read more
Probléma bejelentése az oldallal kapcsolatban: honlap@ozd.hu

Állampolgári bejelentés: problemak@ozd.hu
Az oldalt tervezte és kivitelezte: Máté István

Copyright © 2026 Ózd Város Önkormányzata. Minden jog fenntartva.